• Projekt Mesto pre deti realizuje Metropolitný inštitút Bratislavy, hlavné mesto Bratislava a organizácia Unicef.

• Projekt Ulice pre deti

Projekt Ulice pre deti do ktorého sa v septembri 2022 zapojila naša škola, realizuje Metropolitný inštitút Bratislavy v spolupráci s Magistrátom hlavného mesta Bratislavy a organizáciou Unicef.

V projekte Mesto pre deti vytvárame bezpečné, inkluzívne a fungujúce prostredie, ktoré umožní deťom voľne sa pohybovať a hrať v meste. Projekt zahŕňa spoluprácu so školami pri vypracúvaní plánov mobility, zavádzanie opatrení na zvýšenie bezpečnosti chodcov a chodkýň, podporu hry vonku či vytváranie atraktívnych a funkčných verejných priestorov.

Cieľom projektu je zlepšiť bezpečnosť ulíc v okolí školy, zvýšiť podiel detí, ktoré chodia do školy pešo a v neposlednom rade zlepšiť povedomie detí o pravidlách
    cestnej premávky.

Do projektu bolo vybraných niekoľko tried z I. aj II. stupňa, v ktorých tím Metropolitného inštitútu realizuje aktivity zamerané zlepšenie bezpečnosti a dopravnej situácie v okolí školy.

Aktivity prebiehajú v interiéri aj exteriéri a žiaci aktívne patricipujú na zlepšení situácie v okolí školy a svojimi nápadmi prispievajú k výrazným zmenám v infraštruktúre.

Hlavné ciele projektu na rok 2023

• Zapájanie komunity do riešení
      Vytváranie celkového obrazu o situácii v okolí škôl a navrhovanie riešení na základe dopravných pozorovaní a zapojenia miestnej komunity, ktorú tvoria žiaci a žiačky danej školy, rodičia, zamestnanci školy a susedia.
    • Upokojovanie dopravy v okolí základných škôl
      Bezpečnosť v okolí škôl zvyšujeme aj fyzickými úpravami, ktoré upokojujú dopravu. Vo výsledku znižujú množstvo nebezpečných situácií pre deti počas ich rannej cesty do školy a tiež znižujú množstvo výfukových plynov, ktoré deti a rodičia dýchajú nielen vonku, ale aj v aute.
    • Podpora hry a pohybu vonku
      Podporou hry vonku a samostatného pohybu vytvárame bezpečné, inkluzívne susedstvo, kde sa deti hrajú spolu, trávia čas v diverzných komunitách a vytvárajú si nové vzťahy. Pre deti je tiež dôležité, aby zažívali istú úroveň slobody pohybu vonku. To sa pozitívne odzrkadlí aj na ich psychickom zdraví.